HASIČI VARUJÍ PŘED NEBEZPEČÍM JARNÍCH POŽÁRŮ

16.03.2012 20:45

 

Jarní požáry denně zaměstnávají hasiče v celém kraji 
     Každoroční nebezpečí jarních požárů je ze strany veřejnosti stále podceňováno a nejsou dodržována ani základní a zákonná pravidla o požární bezpečnosti. Profesionální i dobrovolní hasiči už vyjížděli k řadě požárů v přírodním prostředí. Nástup teplejšího počasí každoročně provází desítky požárů, které ohrožují přírodu, majetek i lidi.

 

Příchod jara láká zahrádkáře, chataře a chalupáře k jarnímu úklidu, a tím vzniká i nebezpečí těchto typických jarních požárů. Hasiči proto varují před nebezpečím jarního spalování suché trávy, listí a větví z prořezaných stromků. Každoročně řešíme řadu požárů vzniklých nedbalostí při neopatrném spalování biologického odpadu, kdy se požár vlivem větru rozšíří do okolí a napáchá nemalé škody.

 

Zákon navíc zakazuje plošné vypalování porostů, za jehož porušení udělují hasiči pokuty. Je proto vhodné využívat organizovaných akcí v zahrádkářských nebo chatových oblastech ke svozu biologického odpadu, čímž odpadá celá řada problémů. Kde není možné takových akcí využít, tak vždy doporučujeme myslet na vhodnou prevenci, dostatečně se na spalování odpadu připravit, zajistit si jednoduché hasební prostředky a mobilní telefon pro případné přivolání pomoci nebo hasičů.

 

 

_____________________________________________________________

 

 

HZS Zlínského kraje se snaží veřejnost upozornit na velká rizika spojená s jarními požáry a zároveň se snaží bojovat proti planým výjezdům. Proto byla začátkem měsíce března spuštěna zcela nová aplikace „hlášení pálení“ – více zde, která je dostupná přes internet. První měsíc užívání této služby využily stovky občanů a desítky firem v našem kraji. I nadále platí, že firmy a podnikatelé mají povinnost pálení hlásit a občanům to důrazně doporučujeme.

 

www.hzszlk.eu

paleni.hzszlk.eu

 

 

pálení je možné hlásit také telefonicky na operační středisko hasičů – 950 670 222

 

 

_____________________________________________________________

 

 

 

Dne 16.3.2012 vyjížděli opakovaně profesionální a dobrovolní hasiči ve Zlínském kraji k hlášeným požárům v přírodním prostředí. Jen během několika odpoledních hodin jsme zasahovali na více než deseti místech v kraji.

 

Konkrétně se jednalo o katastry obcí Záhlinice, Hulín, Břest, Nedachlebice, Kroměříž, Slavičín, Strání, Držková, Uheský Brod. V některých lokalitách jsme zasahovali i opakovaně.

 

 

foto: 1-5 Strání - Aleš Fuksa, 6-10 Držková - HZS ZLK

 

 


 
   


Autor:
mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc. tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje

 


https://www.sdhlhotauvsetina.webnode.cz/