Každoročně hasiči zasahují zhruba u tisíce požárů způsobených komíny

16.03.2013 11:50

 


Přiznejme si upřímně, kdo z nás věří, že kominíci nosí štěstí? Přestože je praktická stránka této pověry již dávno zapomenuta, najde se velká skupina lidí, která když vidí kominíka, si minimálně sáhne na knoflík – „co kdyby?“.

A proč vlastně kominíci nosí štěstí? Traduje se, že když se už v počátcích řemesla objevil kominík ve vesnici, znamenalo to pro ni štěstí. Od nevyčištěných komínů vždy vznikalo hodně požárů, a to zejména kvůli sazím. Zvláště ty z tuhých paliv, jako je například dřevo, jsou vysoce hořlavé a pak je k požáru jen krůček. Navíc dobře vymetený komín a táhnoucí kamna opravdu přináší pohodu a klid do domácnosti. Když kamna dobře netáhnou, je ohroženo teplo domova, vaření, pečení a když přijde kominík a pročistí komín, v kamnech začne praskat dříví a doma zavládne spokojenost.

I když dnes již k topení spíše než tuhá paliva používáme plyn, jídlo ohříváme v mikrovlnné troubě a to, že máme na domě komín, už skoro ani nevnímáme, hasiči by tuto domněnku rychle vyvrátili.

Každoročně totiž k požárům způsobených komíny vyjíždějí průměrně tisíckrát.

Od loňského roku hasiči nově do svých statistik zanesli i požáry, které byly způsobeny vznícením sazí v komíně, ale požár se nerozšířil mimo komín. Hasiči přijeli na místo, požár v komíně uhasili, komín vyčistili a nic dalšího nebylo potřeba hasit. Takových požárů je každoročně více než 600 (viz. tabulka, zde jsou tyto požáry označen jako dále nedošetřovány).

Do nedávna byly statisticky evidovány jen ty požáry, které měly za následek požár v bytě nebo domě. Pokud se ale podíváme na výše přiloženou tabulku, ani toto číslo není v průběhu let nízké (tyto požáry jsou označeny jako došetřované), zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě při požárech v domácnostech (v roce 2012 zemřelo při požárech v domácnostech 71 lidí).

Pokud se podíváme na příčiny požárů od komínů, jednoznačně vede právě vznícení sazí v komíně (viz. tabulka níže). A to je skutečnost, kterou může každý z nás ovlivnit a následnému požáru zamezit, pokud si bude pravidelně nechávat komín čistit. Tato investice v řádu stokorun mu ve výsledku může uchránit majetek za miliony. A to je prevence, která se vyplatí.

„Na komín patří kominík, to platilo vždycky a platí to i dnes. Je úplně jedno, jestli napojený spotřebič spaluje plyn, kapalinu či pevné palivo. V každém případě jde o choulostivé zařízení, které vyžaduje náležitou péči. Lidé by měli více dbát o svoje bezpečí. Snaha za každou cenu ušetřit ročně pár set korun může ve výsledku vyjít pěkně draho. Ty nejhorší případy už ani penězi vyčíslit nelze,“

říká prezident Společenstva kominíků České republiky Emil Morávek.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR


https://www.sdhlhotauvsetina.webnode.cz/